Jaką wybrać pościel dla dziecka?

Wybierając pościel dla maluszka warto zastanowić się, która będzie dla niego najlepsza. Bazując na naszym kilkuletnim doświadczeniu postaramy się przybliżyć Wam, czym należy kierować się przy zakupie pościeli, śpiworków, kocyków, które będą służyć Waszym pociechom. Opiszemy tu, jakie konfiguracje i rozmiary są najbardziej praktyczne oraz co będzie dla twojego dziecka najwygodniejsze.

Na początek zajmiemy się rozmiarami pościeli dziecięcej.

Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka ?

Oprócz wyboru rodzaju materiału oraz wzoru graficznego trzeba zdecydować o rozmiarze kołderki i poduszki.

Głównym kryterium powinien być wiek dziecka.

Dla dzieci w wieku 0-3lat zalecamy śpiworki. Według zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) wszystkie luźne przedmioty, które dziecko może zarzucić sobie na twarz (w tym kołderki i koce), albo takie, do których dziecko może przylgnąć (popularne kokony!) zwiększają ryzyko nagłego zgonu niemowlęcia (SIDS). Jedno z zaleceń ATT jasno wskazuje, że preferowanie jest spanie w śpiworkach minimum do 12 miesiąca życia! Polecamy śpiworki w standardowych 3 rozmiarach. Dla większych dzieci szyjemy na zamówienie.

Dla dzieci w wieku 1-5 lat  najbardziej praktyczna będzie  kołderka 100×135 oraz poduszka 40×60 cm. Spod większej kołderki dziecku będzie także trudniej się odkryć, co jest dużą zaletą w przypadku produktów dla małych dzieci. Ważne jest by była wykonana z naturalnych tkanin (najlepiej bawełna). Bez guzików, ze szczelnym bezpiecznym zamkiem.

Rozmiar prześcieradła jest zależny od wielkości łóżeczka. Najczęściej spotykane to 120x60cm i 140x70cm. Warto pamiętać o tym by prześcieradło było mocno naciągnięte na materac.

Do 2 roku życia poduszka powinna być płaska, później możemy wymienić wypełnienie na odpowiedniej wielkości grubszą poduszkę. Pościel dla dziecka warto uzupełnić ochraniaczami na szczebelki, jednak najlepiej takim, który pozwoli na właściwą cyrkulację powietrza w łóżeczku maluszka (np. modułowe). Należy również zadbać o właściwe ich przymocownie. Znajdziesz je tutaj.

Dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat – kołderka 120×180 cm oraz poduszka 50×70 cm. Pościel taka pasuje do łóżek i materaców o rozmiarach 90×180cm a nawet 100×200 cm. Ten wymiar pościeli dziecięcej używa się zamiennie z pościelą 140×180cm. O wyborze tej drugiej powinna decydować przede wszystkim wielkość łóżka i przyszłościowe podejście do tematu. Ta druga jest rozmiarem wystarczającym dla nastolatków. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie wypełnienie poszewek. Najwygodniej będzie dzieciom pod lekką i niealergizującą kołderką. Pościel dziecka warto nakryć narzutą, która ochroni od kurzu i pozwoli naszym dzieciom swobodnie spędzać czas bawiąc się i odpoczywając w łóżku w trakcie dnia. Znajdziesz je tutaj.

Dla dzieci w wieku powyżej  10 lat – kołderka 140×200 cm + poduszka 70×80 cm + jasiek 35×35 cm. Podana długość i szerokość zestawu pościeli pasuje do łóżka lub materaca o wymiarze 110-140×200 cm.

Jednak standardy nie są dla wszystkich dlatego nasza firma daje Wam możliwość zaprojektowania pościeli w dowolnym wymiarze i kolorze. Dzięki opcji „zaprojektuj wymarzoną pościel” każdy Twój projekt jest możliwy do zrealizowania. Sam wybierz jaka pościel będzie dla Ciebie najlepsza.

Jaki rozmiar pościeli do kołyski/wózka?

Niemal 1/3 życia przeznaczamy na sen. Noworodki przesypiają prawie całą dobę. Wraz z upływem czasu nasze dzieci dorastają    i potrzebują nieco mniej snu. Jednak nie tylko czas odpoczynku  ma znaczenie. Równie ważne jest na czym i pod czym położymy do snu naszego maluszka…

Starannie dobierajmy pościel i inne akcesoria zapewniające komfortowy wypoczynek naszych pociech podczas snu w kołysce jak również na spacerze – w wózku.

Standardowe wymiary pasujące do większości kołysek to: poduszka 30×30 cm, kołderka ok. 65×75 cm, prześcieradło 90×40 cm. Pościel dla maluszka warto uzupełnić ochraniaczami na szczebelki pozwalającymi na właściwą cyrkulację powietrza w kołysce maluszka, świetnie sprawdzą się ochraniacze modułowe lub chmurki.

Idealnym rozwiązaniem do kołyski jest śpiworek, zapewnia stały komfort cieplny maleństwu i spokojny sen rodziców. Śpiworki otulają dziecko nie krępując jego ruchów, sprawdzają się od pierwszych dni życia maluszka. Najlepiej, by był wykonany ze stuprocentowej polskiej bawełny i ocieplony atestowanymi wypełnieniami.

Rozmiary śpiworków:

  • Długość 55/60cm, szerokość pod paszkami 32cm, szerokość na dole 42cm, idealnie nadaje się dla dziecka od 0-6msc

(rozmiar ubranek dla dziecka 56-74 )

  • Długość 71/77cm, szerokość pod paszkami 34cm, szerokość na dole 48cm, idealnie nadaje się dla dziecka od 6-18msc

(rozmiar ubranek dla dziecka 74-86)

  • Długość 85/91cm, szerokość pod paszkami 34cm, szerokość na dole 51cm, Idealnie nadaje się dla dziecka od 18-36msc

(rozmiar ubranek dla dziecka 92-98)

  • Dla starszych dzieci polecamy śpiworki przedszkolaka: rozmiary 98-104cm i 110-116cm

Śpiworki otulają dziecko nie krępując jego ruchów. Wasz maluszek śpi spokojnie, chłód nie wybudza go ze snu. Nocne karmienie staje się łatwiejsze, maluszek otulony w cieplutki śpiworek nie rozbudza się w trakcie karmienia i szybko powraca do snu.

Kupując wyposażenie na spacery w głębokim wózku bardzo przydatne będą wymienne poduszki i ocieplany, dwustronny kocyk spełniający funkcję kołderki. Najczęściej wybierany rozmiar wyposażenia do wózka to  poduszka 20×30 cm, kołderka ok. 60×75 cm. Warto zakupić dodatkową 1 lub 2 poszewki na poduszkę. Zdarza się, że maluszkowi uleje się mleko, a na spacerze szczególnie ważne jest by snu maluszka nie zakłócała wilgotna podusia.