LittleStar

Jak wyposażyć łóżeczko niemowlęcia? Wyprawka maluszka

Prawie 1/3 życia śpimy. Dobry, spokojny sen to jedna z najważniejszych rzeczy dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Postarajmy się stworzyć podobne warunki  w łóżeczku noworodkowi, który  przez 9 miesięcy przyzwyczaił się do ciepłego, najbezpieczniejszego miejsca na świecie- brzuszka mamy! Pomożemy Wam stworzyć podobne warunki w łóżeczku waszego maluszka i przygotujmy wyprawkę w zakresie wyposażenia łóżeczka.

  • Podstawą będzie wygodna (płaska) podusia i śpiworek. (Zgodnie z zaleceniami AAP czytaj wyżej) Dopiero po ukończeniu 1 roku życia warto zastanowić się nad kołderką wraz z pasującą do niej pościelą dla dzieci. Najbardziej optymalny będzie rozmiar 135×100 cm, wystarczy mniej więcej do 4-5 roku życia. Konieczny jest zestaw pościeli na zmianę.

6 powodów dla których warto wybrać śpiworek dla dziecka

1. Maluszek w śpiworku ma stały komfort cieplny -nie odkopie się z tak jak np. z kołderki czy kocyka,

2. Nie nakryje buzi kołderką, co w przypadku niemowląt bywa niebezpieczne. Zagrożenie SIDS.

3. Możesz nakarmić w nocy maluszka nie wyjmując go spod ciepłej kołderki, zabierasz go w śpiworku do karmienia, przez co maluszek szybciej wraca do snu, bo chłód go nie wybudza.

4. W razie potrzeby możesz go swobodnie przewinąć nie wyjmując go ze śpiworka (nasze śpiworki wyposażone są w długie kryte zamki)

5. Śpiworek niemowlęcy zakładany na noc, staje się „rytuałem” maluszka, który z czasem będzie kojarzył śpiworek ze snem i łatwiej będzie utulić dziecko do długiego snu nocnego.

6. Zakup śpiworka jest tańszy niż komplet kołderki i poduszki z pasującymi do nich poszewkami. Oszczędzasz czas i pieniądze.

  • Do zestawu przyda się pasujące prześcieradło 2 sztuki (może być z gumkę lub bez) koniecznie wykonane ze 100% bawełny.

  • Ochraniacz na łóżeczko, początkowo wystarczy tylko niski ochraniacz np. CHMURKA, który osłoni malca od niespodziewanego przewiewu czy chłodu. Zabezpieczy również, by rączki i nóżki maluszka nie zakleszczyły się między szczebelkami. Jak malec podrośnie i zacznie siadać polecamy wyposażyć się w ochraniacze na całe łóżeczko, które ochronią maluszka przy nauce siadania i wstawania. Polecamy ochraniacze MODUŁOWE lub PODUCHY.

  • Dobrze zaopatrzyć się w 3-5 pieluszek flanelowych(są milsze w dotyku niż tetrowe), by rozkładać je pod główkę maluszka. Ulewanie malca może być tak częste, że konieczne byłoby niemal codzienne pranie pościeli, a tak wyprać musimy tylko pieluszkę. W tym celu zupełnie wystarczą małe rozmiary pieluszki flanelowej np. 20x20cm. Przydadzą się równie 3-5 pieluszek w większym rozmiarze 75x65cm ( by otulić maluszka po kąpieli, czy położyć go na nich gdzieś poza łóżeczkiem.

  • Miłym dodatkiem może być Przytulanka, która umili pobyt w łóżeczku jednak tylko podem opiekuna. Wybierając ją pamiętaj jednak, że niemowlęta nie widzą kolorów. Najłatwiej im odróżnić kontrastowe wzory, dlatego zabawki malca początkowo powinny być kontrastowe np. biało czarne, by przyciągały jego uwagę. Nie zostawiaj maluszka z bez nadzoru w łóżeczku z luźnymi przedmiotami.

  • Dobrze jest mieć w zanadrzu suchy, bezpieczny termofor z pestką wiśni, który złagodzi kolkę… gdy pojawi się niespodziewanie. Włożysz go na chwilę do mikrofalówki, piekanika lub położysz na kaloryferze by go rozgrzać, a on przeniesie ciepło na brzuszek maluszka i ukoi ból.

  • Konieczny będzie również ciepły kocyk na spacer dla niemowlaka. Maluszek przyzwyczajony do ciepła w brzuszku mamy najlepiej będzie się czuł na spacerze otulony kocykiem. Początkowo wystarczy taki w rozmiarze 75x 75cm lub 75x100cm. Dobrze by był dwustronny np. bawełniany z jednej ze stron z drugiej zaś wykonany z cieplejszego materiału np. polaru. Jaki wybrać kocyk na spacery- ocieplony(gdy maluszek rodzi się wiosną, jesienią lub zimą), lub nieocieplony (gdy maluszek rodzi się latem). Wypełnienie kocyka powinno być antyalergiczne.

Wskazane elementy to nasze niezbędniki na początek. Dzięki naszej liście potrzebnych przedmiotów dla niemowlaka będzie Ci łatwiej właściwie skompletować wyprawkę.