na co zwrócić uwagę w sypialni dzicka

Pościel czy kołderka? A może śpiworek?

Sen to nie tyko czas odpoczynku. To właśnie wtedy nasz maluszek rośnie, przetwarza i koduje wszystkie zdobyte umiejętności i doznania. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo ważne jest to pod czym kładziemy spać nasze pociechy i czym je otulimy. 

By ułatwić wybór wyjaśniamy:

Pościel to komplet poszewek na kołderkę i poduszkę o określonej wielkości. Zdejmujemy ją z wypełnienia i pierzemy samą pościel.

Kołderka to produkt gotowy do używania z wszytym na stałe wypełnieniem, który można prać w całości.

Śpiworek to produkt przeznaczony do snu, zapinany na ramionach i wyposażony w kryty zamek na całej długości produktu.

  1. Wybieraj tylko i wyłącznie naturalne tkaniny. Tu świetnie sprawdzają się bawełniane i bambusowe pościele. Bambus jest tkaniną idealną na lato z racji swoich właściwości. Bawełna pościel dla dziecka sprawdzi się przez cały rok, zapewnia odpowiednia cyrkulację ciepła i wchłonie nadmiar wilgoci. Pościel to poszewka na kołdrę i poduszkę o określonej wielkości.
  2. Sprawdzaj skład gdyż często pościel ma tylko domieszkę bambusowej tkaniny a sprzedawca nazywa ją „bambusową”. Analogicznie dzieje się z bawełną. Nawet nieduże domieszki akrylu elastan itp. mogą powodować podrażnienia skóry Dzieci natychmiast reagują na brak komfortu i źle znoszą kontakt z nieodpowiednimi materiałami, barwnikami czy brakiem przepuszczalności tkaniny. Wybudzają się, rozkopują, nie wypoczywają należycie. Rodzice często nie łączą tego faktu z niewłaściwym wyborem wyposażeniem miejsca snu.
  3. Poszewki nie powinny mieć guziczków. Najlepiej sprawdzają się kryte zamki, które nie podrażniają delikatnej skóry. Pościele wyposażone w zamek błyskawiczny, nawet przy intensywnym rozkopywaniu się dziecka w nocy zapobiegają wysuwaniu się kołdry z poszewki.
  4. Jeśli masz w domu alergika wybieraj produkty, które można prać razem z wypełnieniem. Zwróć uwagę by wypełnienie było wszyte na całej długości kołderki. W innym przypadku kołderka dla dziecka się pozwija w trakcie prania i starci swoje właściwości. Takie produkty z wszytym wypełnieniem na stałe nazywamy kołderkami – znajdziesz je tutaj.
  5. Pamiętaj, że kołderki i pościele sprawdzą się po 1 roku życia dziecka. Do tego czasu zgodnie z zaleceniami APP(Amerykańskiej Akademii Pediatrii) stosuj śpiworki, które zmniejszają ryzyko wystąpienia SIDS. Dzieci niemające wykształconego odruchu odpychania i umiejętności odsłonięcia buzi mogą nakryć się kołderką, wtulić do przedmiotów w łóżeczku od których nie potrafią się samodzielnie odsunąć co może być ogromnym zagrożeniem.
  6. Dopasuj rozmiar pościeli do wieku dziecka. W wieku przedszkolnym sprawdzi się pościel 135x100cm i poduszka najlepiej płaska 60x40cm. Nie kupuj zbyt dużych rozmiarów, gdyż takie pościele choć wydają nam się przyszłościowe są zbyt ciężkie dla dziecka, ograniczają swobodę ruchu, dzieci tym bardziej wykopują się by się uwolnić, odzyskać komfort snu.

Podsumowując. Kołderki i pościel dla dziecka tylko z naturalnych tkanin, w odpowiednim rozmiarze bez guzików i najwcześniej po pierwszym roku życia- wcześniej śpiworek. Śpij spokojnie – Ty i Twój maluszek.