łóżeczko

W co należy wyposażyć łóżeczko niemowlęce?

Gdy nowy członek rodziny zawita w domu, trzeba przygotować mu łóżeczko, w którym będzie czuł się dobrze i komfortowo, a przy tym pozostanie bezpieczny. Zazwyczaj są one sprzedawane w wymiarach 120 × 60 cm lub 140 × 70 cm. Na tej podstawie musisz dobrać odpowiednie wyposażenie. Nie wiesz, jakie produkty będą najlepsze? Przeczytaj nasze wskazówki.

Podstawowe elementy wyposażenia 

Materacyk do łóżeczka powinien być na tyle twardy, by pod wpływem nacisku lekko się uginał, a następnie wracał do swojej pozycji. Najlepsze są materiały syntetyczne jak pianka poliuretanowa o właściwościach oddychających i antyalergicznych. Na to warto położyć prześcieradło z naturalnej bawełny lub bambusa. Musisz mieć świadomość tego, że może ono się zabrudzać przez ulewanie czy niepoprawnie założoną pieluchę, więc dobrze mieć drugie na zmianę. Noworodki mogą spać w otulaczach, rożkach lub śpiworkach.  Wskazane są płaskie poduszki, które nie wpływają na kręgosłup maluszka, a jedynie pełnią funkcję ochronną. Zabrudzoną poduszkę można wymienić bez zdejmowania całej pościeli do prania. Najważniejsza jest jednak kołderka dla dziecka. Wykonuje się je z antyalergicznych materiałów. Najlepiej sprawdza się wersja bawełniana.

Wybieraj materiały dobre dla dziecka 

Poszczególne elementy możesz kupować na bieżąco, gdy są potrzebne, lub od razu w zestawie. Na cieplejsze dni od kołderki lepiej sprawdzą się kocyki lub śpiworki, które dodatkowo można stosować w wózku lub kołysce. Zwracaj uwagę na to, czy mają one dobre wykończenia i są pozbawione guzików lub odkrytych zamków. Ostatnią kwestią jest design, który zazwyczaj jako pierwszy decyduje o chęci zakupu. Do wyboru masz mnóstwo wzorów i kolorów. Z pewnością wybierzesz taki, w którym twoje dziecko będzie się ładnie prezentowało. Musisz jednak sprawdzać, czy użyte tkaniny są atestowane, ponieważ nie mogą negatywnie wpływać na skórę. Przed zakupem dowiedz się także, czy dany produkt można prać w pralce i czy nie niszczy kolorów.

Dodatkowe elementy 

Z czasem mogą przydać się ochraniacze na szczebelki. Z jednej strony ochronią główkę dziecka przed niekontrolowanymi uderzeniami, a z drugiej zmniejszają pole widzenia, co pozwala szybciej zasnąć. Najlepszym wyborem są ochraniacze modułowe, które za pomocą  rzepów można dopasować do każdego łóżeczka ze szczebelkami. Inne przedmioty są niepotrzebne, ponieważ dziecko zacznie je chwytać, brać do ust i zasypiać w nieprawidłowych pozycjach. Na zabawki możesz mieć woreczek zawieszany na łóżeczku lub pudełka chowane pod nim. Wtedy w razie potrzeby szybko je wyjmiesz i schowasz.