śpiworek do spania

Kiedy warto kupić dziecku śpiworek do spania?  

Początki dziecka w domu nasuwają wiele pytań. Jak powinno ono spać, żeby było mu wygodnie i ciepło, a jednocześnie się nie przegrzewało? Wysoka temperatura prowadzi do wysuszania śluzówki. Z kolei napływ zimna sprawi, że dziecko będzie niespokojne. Do wyboru są kołderki, kocyki, rożki i śpiworki. Rodzice często mają na wyposażeniu każdą z tych rzeczy, ponieważ sprawdzają się w różnych sytuacjach. Warto zacząć od śpiworka, gdyż jest bezpieczną formą — zmniejsza ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej oraz  wspiera tzw. rytuały snu, dzięki któremu maluszek uczy się rozróżniania drzemek w dzień od snu nocnego. Zakładanie śpiworka to rodzaj sygnału ze teraz czas na długi nocny odpoczynek.

Śpiworek na cieplejsze noce

Śpiworek w kształcie przypomina kamizelkę zszytą na dole – rączki i główka są na wierzchu, natomiast nóżki pozostają przykryte niezależnie od ruchów dziecka. Niemowlaki w trakcie zabawy i podczas snu się rozkopują. Trudno cały czas pilnować, by nóżki nie wystawały spod kołderki. Problem ten rozwiązuje właśnie śpiworek do spania. Dodatkowo zatrzymuje on ciepło, dlatego po karmieniu łatwiej powrócić dziecku do nocnego snu. Zakłada się go za pomocą błyskawicznego zamka, który dodatkowo ułatwia przewijanie. Dziecko go nie ściągnie i nie założy na głowę. Doskonale sprawdza się w letnie noce, gdy koc lub kołderka są za grube. Używanie samego śpiworka przyzwyczaja dziecko do niższej temperatury bez ryzyka przeziębienia. Ciasne otulenie poprawi jego komfort snu. Szukaj produktów wykonanych z oddychających materiałów jak miękka bawełna lub tkanina bambusowa.

Rodzaje śpiworków do spania

Śpiworki do spania różnią się wielkością, grubością i wypełnieniem. Najpopularniejsze są modele bez rękawów, lecz występują także z długimi rękawami. Można znaleźć produkty odpowiednie dla pory letniej lub zimowej, a także przystosowane specjalnie do wózka. Śpiworek musi być dobrany do wzrostu. Jeśli będzie dłuższy o ponad 20 cm dziecko może się w nim plątać. Z kolei za mały produkt zablokuje jego ruchy.  Rodzice często kupują go już na początku pobytu noworodka w domu, ponieważ nie wpływa on na oddech tak, jak kocyk, który przez przypadek przykryje usta. Dzieci zazwyczaj lubią spać w śpiworkach. Jest im ciepło i przewiewnie. W późniejszym czasie niektórym maluchom może być trudniej do nich się przyzwyczaić. Natomiast dla dzieci chodzących śpiworek będzie stwarzał problemy w swobodnym poruszaniu. Wtedy można wybrać śpiworki z nogawkami.