Termofor z pestką wiśni – naturalny sposób łagodzenia bólu
Znasz już niesamowitą moc pestek wiśni? Zatrzymują i magazynują ciepło lub zimno! Termofor nimi wypełniony to tylko pozornie bardzo niepozorny produkt, jednak przyda się całej rodzinie: od niemowlęcia i przedszkolaka, po rodziców i dziadków.
Właściwości suchych termoforów znane są od setek lat i wykorzystywane w medycynie naturalnej do łagodzenia bólu. W historii znajdziemy opowieści o pestkach ogrzewanych na piecach, jak ta o łagodzeniu bólu pleców pracowników po ciężkiej pracy w szwajcarskiej fabryce likierów. Europa zachodnia doceniła wówczas dobrodziejstwo woreczków wypełnionych ciepłą pestką, stosując je jako okłady przeciwbólowe, o czym medycyna wschodu wiedziała już od wieków.
Różnego rodzaju termoforki możesz kupić tutaj. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonana, czytaj dalej, bo rozgrzewanie i łagodzenie bólu to dopiero początek właściwości naszych termoforów…
W czym nam pomoże? Kiedy i jak go stosować?
Termofor z pestek wiśni to naturalny, bezpieczny i ekologiczny sposób na wiele dolegliwości. Bawełniany woreczek wypełniony pestkami łagodnie rozgrzewa (lub chłodzi – w zależności od potrzeb), dopasowując się do powierzchni ciała. Podczas ogrzewania lub chłodzenia suche pestki wiśni nabierają temperatury, a przyłożone do ciała przekazują ją bezpośrednio na pożądany obszar. Z takiego termoforu nigdy nie wyleje się woda, jest całkowicie bezpieczny i bardzo wielozadaniowy. Sama decydujesz, kiedy stosujesz go na ciepło, a kiedy potrzebna jest ulga chłodu.
Rozgrzane termoforki:
- przydadzą się przyszłym mamom w łagodzeniu bólów kręgosłupa, szczególnie lędźwiowego
- rozgrzewają przy ćwiczeniach przed i poporodowych
- rozgrzewają piersi w okresie laktacyjnym
- łagodzą objawy kolek pokarmowych u noworodków
- utrzymują w łóżeczku dziecka ciepło, które ułatwia zasypianie
- łagodzą bóle stawów, kręgosłupa, korzonkowe
- rozgrzewają, rozluźniają bolące mięśnie karku, pleców
- działają rozluźniająco i łagodząco przy bólach menstruacyjnych
- rozgrzewają zmarznięte stopy czy dłonie
- masują, dzięki wyczuwalnym przez tkaninę pestkom.
Schłodzone termoforki:
- pomogą obniżyć temperaturę przy gorączce zarówno u dzieci, jak i u dorosłych (dla dorosłych polecamy większe rozmiary)
- pomagają przy problemach laktacyjnych (kompres chłodzący przy odczuwalnej bolesności piersi)
- złagodzą bóle głowy i migreny
- zatamują krwawienia z nosa
- łagodzą swędzenie i obrzęk po ukąszeniach owadów
- zmniejszą opuchliznę przy skręceniach i stłuczeniach
- pomogą przy oparzeniach
- łagodzą uczucie bólu bezpośrednio po uderzeniu, zmniejszają opuchliznę spowodowaną urazem.
W jaki sposób podgrzać lub schłodzić termoforek?
ROZGRZEWANIE
W celu rozgrzania należy umieścić woreczek w piekarniku rozgrzanym do 150°C na około 8 minut, lub w mikrofalówce na 1,5 minuty przy mocy 600 W. Dodatkowe dogrzewanie może trwać maksymalnie 15 sekund. Można rozgrzewać go również na gorącym kaloryferze. Woreczki mają delikatny, przyjemny wiśniowy zapach, który wraz z użytkowaniem stopniowo zanika.
UWAGA: Przegrzanie grozi spaleniem! Nie należy przedłużać zalecanego czasu ogrzewania, ani rozgrzewać na grillu, ruszcie itp.
CHŁODZENIE
Aby ochłodzić termofor należy włożyć go do plastikowej, szczelnej torebki, i dokładnie ją zamknąć, a następnie umieścić w zamrażarce. Chłód pestek wiśni jest dla dziecka bardzo przyjemny – nie jest tak intensywny, jak w przypadku chłodzenia lodem. Woreczek może być stale w zamrażarce, by po urazie móc szybko schłodzić bolące miejsce.
Zalecamy mieć 2 woreczki: jeden na stałe umieszczony w zamrażarce, drugi dedykowany podgrzewaniu. W ten sposób zmniejszamy ryzyko zawilgotnienia produktu.
Wkład można podgrzewać/chłodzić nawet kilkaset razy.
Naturalne łagodzenie bólu, aromaterapia
Wiśniowe termofory są z powodzeniem stosowane na Dalekim Wschodzie, znane i cenione na zachodzie Europy. Podbijają serca i u nas, wszędzie tam, gdzie dużą rolę odgrywa medycyna naturalna. Użytkownicy znajdują dla nich coraz szersze zastosowanie. Świetnie sprawdzają się z ziołowymi olejkami lub nasionkami takim jak lawenda, mięta czy eukaliptus. Ciepło + aromaterapia to połączenie idealne. Zapachy uwalniają się przy podgrzaniu, pozwalają nam się wyciszyć, zrelaksować, niektóre z nich mają nawet właściwości lecznicze.
Takie to proste?! Pestka + kawałek bawełnianej tkaniny…
Każdy z powodzeniem wykona taki okład samodzielnie, wystarczy bawełniany woreczek i kilka garści czystej, dobrze wysuszonej pestki wiśni. Woreczek wypełniony pestkami należy starannie zaszyć, a następnie położyć np. na grzejniku. Po ogrzaniu otrzymasz termofor. I to jaki! Bezpieczny i ekologiczny!
Jeśli nie masz wystarczającej ilości pestek, możesz takie cudeńko zamówić tutaj.
Jaki wybrać rozmiar?
Wielkość naszego tremoforu powinna być dopasowana do użytkownika. Te najmniejsze (10×10 cm) dedykowane są niemowlętom, trochę większe (uniwersalne serduszka około 15 cm) sprawdzą się dla przedszkolaków, a na bóle u dorosłych i chłodzenie stanów gorączkowych polecamy duże poduszki. Ważne jest również zastosowanie. Zastanów się, w czym najczęściej będzie pomagał Ci termofor. Gdy dokuczają Ci bóle lędźwi, potrzebujesz większej poduszki; przy karku, barkach sprawdzi się podłużna; a przy bólu zęba wystarczy najmniejsza. Wybierz produkt, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb, najczęstszych dolegliwości. Jeśli nie znajdziesz idealnego dla siebie, napisz do nas, uszyjemy taki, jakiego potrzebujesz.
Jak dbać o termofor?
Gdy termofor się zabrudzi można go wyprać ręcznie lub w pralce, bez używania detergentów. Pralkę należy nastawić na pranie delikatne w 30°C. Najważniejsze jest szybkie i dokładne wysuszenie produktu – najlepiej na słońcu lub na kaloryferze. Czas suszenia to około 36 godzin. Niedokładne wysuszenie może spowodować pojawienie się pleśni.
Nie polecamy dodatkowych pokrowców na termoforki, gdyż zmniejszają odczucie chłodu/ciepła.
Jeśli natomiast chcesz wykorzystać termoforek do chłodzenia krwawień z nosa, gdzie istnieje wysokie prawdopodobieństwo powtarzającego się zabrudzania produktu, właściwy pokrowiec znajdziesz tutaj