Podpowiedz mi

Wybierając pościel dla maluszka warto zastanowić się, która będzie dla niego najlepsza. Bazując na naszym kilkuletnim doświadczeniu postaramy się przybliżyć Wam, czym należy kierować się przy zakupie pościeli, śpiworków, kocyków, które będą służyć Waszym pociechom. Opiszemy tu, jakie konfiguracje i rozmiary są najbardziej praktyczne oraz co będzie dla twojego maluszka najwygodniejsze.

Na początek zajmiemy się rozmiarami pościeli dziecięcej.

Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka ?

Oprócz wyboru rodzaju materiału oraz wzoru graficznego trzeba zdecydować o rozmiarze kołderki i poduszki.

Głównym kryterium powinien być wiek dziecka.

Dla dzieci w wieku 0-5 lat  najbardziej praktyczna będzie  kołderka 100×135 oraz poduszka 40×60 cm. Spod większej kołderki dziecku będzie także trudniej się wydostać, co jest dużą zaletą w przypadku produktów dla małych dzieci. Rozmiar prześcieradła jest zależny od wielkości łóżeczka. Najczęściej spotykane to 120x60cm i 140x70cm. Do 2 roku życia poduszka powinna być płaska, później możemy wymienić wypełnienie na odpowiedniej wielkości grubszą poduszkę. Pościel dla niemowlaka warto uzupełnić ochraniaczami na szczebelki, jednak najlepiej takim, który pozwoli na właściwą cyrkulację powietrza w łóżeczku maluszka (np. modułowe).

Dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat – kołderka 140×200 cm oraz poduszka 70×80 cm. Pościel taka  pasuje do łóżek i materaców o rozmiarach 140×200 cm oraz 90×200 cm. Ten wymiar pościeli dziecięcej używa się zamiennie z pościelą 160×200. O wyborze tej drugiej powinna decydować przede wszystkim wielkość łóżka. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie wypełnienie poszewek na kołdrę i poduszkę. Najwygodniej będzie dzieciom pod lekką i niealergizującą kołderką. Pościel dziecka warto nakryć narzutą, która ochroni od kurzu i pozwoli naszym dzieciom swobodnie spędzać czas bawiąc się i odpoczywając w łóżku w trakcie dnia.

Dla dzieci w wieku powyżej  10 lat – kołderka 160×200 cm + poduszka 70×80 cm + jasiek 35×35 cm. Podana długość i szerokość zestawu pościeli pasuje do łóżka lub materaca o wymiarze 160×200 cm.

Jednak standardy nie są dla wszystkich dlatego nasza firma daje Wam możliwość zaprojektowania pościeli w dowolnym wymiarze i kolorze. Dzięki aplikacji „zaprojektuj wymarzoną pościel” każdy Twój projekt jest możliwy do zrealizowania. Sam wybierz jaka pościel będzie dla Ciebie najlepsza.

Jaki rozmiar pościeli do kołyski/wózka?

Niemal 1/3 życia przeznaczamy na sen. Noworodki przesypiają prawie całą dobę. Wraz z upływem czasu nasze dzieci dorastają    i potrzebują nieco mniej snu. Jednak nie tylko czas odpoczynku  ma znaczenie. Równie ważne jest na czym i pod czym położymy do snu naszego maluszka…

Starannie dobierajmy pościel i inne akcesoria zapewniające komfortowy wypoczynek naszych pociech podczas snu w kołysce jak również na spacerze – w wózku.

Standardowe wymiary pasujące do większości kołysek to: poduszka 30×40 cm, kołderka ok. 65×75 cm, prześcieradło 90×40 cm. Pościel dla maluszka warto uzupełnić ochraniaczami na szczebelki pozwalającymi na właściwą cyrkulację powietrza w kołysce maluszka, świetnie sprawdzą się ochraniacze modułowe lub chmurki.

Idealnym rozwiązaniem do kołyski jest śpiworek, zapewnia stały komfort cieplny maleństwu i spokojny sen rodziców. Śpiworki otulają dziecko nie krępując jego ruchów, sprawdzają się od pierwszych dni życia maluszka. Najlepiej, by był wykonany ze stuprocentowej polskiej bawełny i ocieplony atestowanymi wypełnieniami.

Rozmiary śpiworków:

 • Długość 55/60cm, szerokość pod paszkami 32cm, szerokość na dole 42cm, idealnie nadaje się dla dziecka od 0-6msc

(rozmiar ubranek dla dziecka 56-74 )

 • Długość 71/77cm, szerokość pod paszkami 34cm, szerokość na dole 48cm, idealnie nadaje się dla dziecka od 6-18msc

(rozmiar ubranek dla dziecka 74-86)

 • Długość 85/91cm, szerokość pod paszkami 34cm, szerokość na dole 51cm, Idealnie nadaje się dla dziecka od 18-36msc

(rozmiar ubranek dla dziecka 92-98)

 • Dla starszych dzieci polecamy śpiworki przedszkolaka: rozmiary 98-104cm i 110-116cm

Śpiworki otulają dziecko nie krępując jego ruchów. Wasz maluszek śpi spokojnie, chłód nie wybudza go ze snu. Nocne karmienie staje się łatwiejsze, maluszek zawinięty w cieplutki śpiworek nie rozbudza się w trakcie karmienia i szybko powraca do snu.

Kupując wyposażenie na spacery w głębokim wózku bardzo przydatne będą wymienne poduszki i ocieplany, dwustronny kocyk spełniający funkcję kołderki. Najczęściej wybierany rozmiar wyposażenia do wózka to  poduszka 20×30 cm, kołderka ok. 60×75 cm. Warto zakupić dodatkową 1 lub 2 poszewki na poduszkę. Zdarza się, że maluszkowi uleje się mleko, a na spacerze szczególnie ważne jest by snu maluszka nie zakłócała wilgotna podusia.

Jak właściwie wyposażyć łóżeczko niemowlęcia? WYPRAWKA maluszka!

Prawie 1/3 życia śpimy. Dobry, spokojny sen to jedna z najważniejszych rzeczy dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Postarajmy się stworzyć podobne warunki  w łóżeczku noworodkowi, który  przez 9 miesięcy przyzwyczaił się do ciepłego, najbezpieczniejszego miejsca na świecie- brzuszka mamy! Pomożemy Wam stworzyć podobne warunki w łóżeczku waszego maluszka i przygotujmy wyprawkę w zakresie wyposażenia łóżeczka.

 • Podstawą będzie wygodna (płaska) podusia i kołderka wraz z pasującą do niej pościelą dla dzieci. Najbardziej optymalny będzie rozmiar 135×100 cm, wystarczy mniej więcej do 5 roku życia. Konieczny jest zestaw pościeli na zmianę.
 • Alternatywą dla kołderki z pościelą są śpiworki. To świetne rozwiązanie dla lubiących komfort i wygodę.
6 powodów dla których warto kupić śpiworek dla niemowlaka:
1. Maluszek w śpiworku ma stały komfort cieplny -nie odkopie się z tak jak np. z kołderki czy kocyka,
2. Nie nakryje buzi kołderką, co w przypadku niemowląt bywa niebezpieczne.
3. Możesz nakarmić w nocy maluszka nie wyjmując go spod ciepłej kołderki, zabierasz go w śpiworku do karmienia, przez co maluszek szybciej wraca do snu, bo chłód go nie wybudza.
4. W razie potrzeby możesz go swobodnie przewinąć nie wyjmując go ze śpiworka (nasze śpiworki wyposażone są w długie kryte zamki)
5. Śpiworek niemowlęcy zakładany na noc, staje się „rytuałem” maluszka, który z czasem będzie kojarzył śpiworek ze snem i łatwiej będzie utulić dziecko do długiego snu nocnego.
6. Zakup śpiworka jest tańszy niż komplet kołderki i poduszki z pasującymi do nich poszewkami. Oszczędzasz czas i pieniądze.
 • Do zestawu przyda się pasujące prześcieradło 2 sztuki (może być z gumkę lub bez) koniecznie wykonane ze 100% bawełny.
 • Ochraniacz na łóżeczko, początkowo wystarczy tylko niski ochraniacz np. CHMURKA, który osłoni malca od niespodziewanego przewiewu czy chłodu. Zabezpieczy również, by rączki i nóżki maluszka nie zakleszczyły się między szczebelkami. Jak malec podrośnie i zacznie siadać polecamy wyposażyć się w ochraniacze na całe łóżeczko, które ochronią maluszka przy nauce siadania i wstawania. Polecamy ochraniacze MODUŁOWE lub PODUCHY.
 • Dobrze zaopatrzyć się w 3-5 pieluszek flanelowych(są milsze w dotyku niż tetrowe), by rozkładać je pod główkę maluszka. Ulewanie malca może być tak częste, że konieczne byłoby niemal codzienne pranie pościeli, a tak wyprać musimy tylko pieluszkę. W tym celu zupełnie wystarczą małe rozmiary pieluszki flanelowej np. 20x20cm. Przydadzą się równie 3-5 pieluszek w większym rozmiarze 75x65cm ( by otulić maluszka po kąpieli, czy położyć go na nich gdzieś poza łóżeczkiem.
 • Miłym dodatkiem może być Przytulanka, która umili pobyt w łóżeczku. Pamiętaj jednak, że niemowlęta nie widzą kolorów. Najłatwiej im odróżnić kontrastowe wzory, dlatego zabawki malca początkowo powinny być kontrastowe np. biało czarne, by przyciągały jego uwagę.
 • Dobrze jest mieć w zanadrzu suchy, bezpieczny termofor z pestką wiśni, który złagodzi kolkę… gdy pojawi się niespodziewanie. Włożysz go na chwilę do mikrofalówki lub położysz na kaloryferze by go rozgrzać, a on przeniesie ciepło na brzuszek maluszka i ukoi ból.
 • Konieczny będzie również ciepły kocyk dla niemowlaka. Maluszek przyzwyczajony do ciepła w brzuszku mamy najlepiej będzie się czuł otulony kocykiem. Początkowo wystarczy taki w rozmiarze 75x 75cm lub 75x100cm. Dobrze by był dwustronny np. bawełniany z jednej ze stron z drugiej zaś wykonany z cieplejszego materiału np. polaru. Warto zakupić drugi grubszy kocyk na spacery- ocieplony(gdy maluszek rodzi się wiosną, jesienią lub zimą), lub nieocieplony (gdy maluszek rodzi się latem). Wypełnienie kocyka powinno być antyalergiczne.

Wskazane elementy to nasze niezbędniki na początek. Dzięki naszej liście potrzebnych przedmiotów dla niemowlaka będzie Ci łatwiej właściwie wyposażyć łóżeczko maluszka.